Co to jest Google Workspace dla Szkół i Uczelni?

Jeśli dopiero zaczynasz korzystać z Google Google Workspace to warto przeczytać o co w tym wszystkim chodzi. 

Jeszcze 10 lat wstecz, wielkim osiągnięciem w szkole było jeśli protokoły rad pedagogicznych można było tworzyć w edytorze tekstu. Świadectwa drukowane były na drukarkach atramentowych na papierze giloszowym a szablon tworzył ktoś z zacięciem kto wiedział jak ustawić wszystkie spacje oraz odstępy. Droga przez mękę.

 

Czasy się zmieniają i zmienia się też szkoła. Zmienia się też technologia, którą wykorzystujemy do pracy. Na dzień dzisiejszy, nikogo nie dziwi dziennik elektroniczny, czy komunikacja z uczniami z wykorzystaniem Facebooka lub innych portali społecznościowych. 

Pomimo, że istnieją narzędzia sprawdzone w wielkich korporacjach, nadal w szkołach słabo wykorzystuje się to wszystko co sprawdziło się w biznesie w procesie nauczania i nie tylko. Można powiedzieć że w procesie organizowania komunikacji, współpracy w szkole zmienia się dużo, ale nadal zbyt mało. 

Chmura obliczeniowa zawojowała świat. Właściwie o „cloud computing” mówiło się od samego początku istnienia komputerów. W latach 90 zaczęły być dostępne pierwsze chmury obliczeniowe. Oczywiście na początku korzystały z tego korporacje, ale wraz ze wzrostem popularności Internetu i dostępnością urządzeń pozwalających na jego przeglądanie i korzystanie chmury zaczęły być coraz bardziej popularne. 

Na chwilę obecną w praktyce każdy z nas korzysta w jakimś stopniu z usług chmurowych. Zdjęcia przechowujemy na dyskach sieciowych. Wysyłamy sobie notatki i udostępniamy różne dokumenty, zamiast biegać z pendrivami na których zapisujemy to wszystko co jest dla nas ważne, wrzucamy to do „chmury” i cieszymy się dostępem z dowolnego miejsca na świecie, z dowolnego urządzenia jakie jest podłączone do Internetu.  Chmura uwolniła nas od tego co było zmorą czyli różnych systemów operacyjnych, różnych wersji programów.

Co to jest Google Workspace dla Szkół i Uczelni?

Google Workspace dla Szkół i Uczelni to zestaw narzędzi, które mogą pomóc Ci zwiększyć szanse na krytyczne myślenie, komunikację, współpracę i kreatywność twoich uczniów. Jednocześnie narzędzia te wspierają cele edukacyjne, które realizujesz na swoich zajęciach dzięki technologii.

 

Google Workspace dla Szkół i Uczelni to pakiet bezpłatnych narzędzi i usług Google dostosowanych specjalnie dla różnych rodzajów szkół. Bez względu czy jest to szkoła podstawowa, ponadpodstawowa czy może uniwersytet. Dostępny jest on na całym świecie dla wszystkich kwalifikujących się instytucji edukacyjnych.

 

Wymagania dla Google Workspace dla Szkół i Uczelni

 

Aplikować mogą dowolne jednostki edukacyjne, jeśli spełniają określone kryteria. Instytucja ubiegająca się o Google Workspace dla Szkół i Uczelni musi złożyć wniosek na odpowiedniej stronie.

  • Szkoły i uczelnie wyższe muszą:
    • mieć zweryfikowany status 
    • posiadać wpis do Rejestru Szkół i placówek oświatowych.
  • Inne instytucje muszą posiadać w swojej działalności określenie że pełnią funkcję edukacyjną na rzecz społeczeństwa lokalnego.

 

Narzędzia Google Workspace dla Szkół i Uczelni są: bezpłatne, wolne od reklam, niezawodne i bezpieczne. Z narzędzi tych korzystają już miliony uczniów w szkołach na całym świecie. NIe dość że są całkowicie za darmo, to najlepsze jest to, że te narzędzia są odpowiednie dla uczniów i studentów, łatwe w użyciu i otwierają drzwi do wielu nowych sposobów uczenia się.

Charakteryzują się: 

  • Dostępem: 24/7,
  • Jednym loginem do wszystkich usług,
  • Możliwością współpracy z innymi na wielu poziomach,
  • Można z nich korzystać na różnych urządzeniach, bez względu na system operacyjny.
Dodaj komentarz